Сторінка куренів Чорноморці та Чорноморські Хвилі > Статті > Історія віндсерфінгу від початку - до наших днів

Історія віндсерфінгу від початку - до наших днів


15 липня 2011. Розмістив: iwka
Почало віндсерфінгу поклав американець Ньюман Дарбі
Історія віндсерфінгу від початку - до наших днів


Ньюман Дарбі з 10 років став одержимий ідеєю кораблів, човнів та інших засобів пересування на воді. Саме у десятирічному віці в кінці 40х років минулого століття він сконструював свою першу парусну дошку, використавши невеликий катамаран, проте спроба виявилася невдалою. Дошка не могла маневрувати і скоро взагалі потонула.

Далі, впродовж ряду років послідували нові і нові спроби удосконалити конструкцію, і лише в 1964г. він добився того, що його конструкція стала плавучою, здатною повертати, і, головне, що тоді всіх здивувало, людина, керівник цією конструкцією, стояв у вертикальному положенні, а не сидів, як це було прийнято з незапам’ятних часів в керуванні маленькими човнами.

От як виглядала вітрильна дошка Ньюмана:
Історія віндсерфінгу від початку - до наших днів


Тільки з 1964 року починається офіційна історія вітрильної дошки або віндсерфінгу, як ми це розуміємо тепер. Тому батьком віндсерфінгу вважається саме Ньюман Дарбі. Після установки шверта Ньюман переконався, що дошка йде на вітер, після чого він зробив висновок, що такий новий спорт має право на існування ;)

У цьому ж році Ньюман відкриває сімейний бізнес по виробництву своїх дощок і навіть залучає моделей для проведення рекламних акцій. З приходом у фірму свого брата Рональда в 1965 році починається етап революційних удосконалень, наприклад такого, як винахід гику, приблизно в тому вигляді, який існує зараз.

Проте в цьому ж році почалися невдачі, пожежа в цеху знищив прототип нової дошки на яку вони збиралися отримати патент і в 1966 р. Ньюман заявив, що вони продали 160 дощок за весь період існування фірми, але це не вистачає навіть на те, щоб покрити витрати. Унаслідок цього даний бізнес був згорнутий і фірма перемкнулася на виробництво човнів, ванн і умивальників. Тільки у 1980 р. Ньюман, повністю усвідомивши що він втратив, повертається назад до віднсерфінгу і продовжує займатися дизайном вітрил.

Саме на рубежі цього часу в 1967 р. на горизонті з’являються імена Джима Дрейка і Хойлі Швейцера, яким інша історія приписує створення віндсерфінгу. Проте очевидці стверджують, що перші дошки, які випробовували Дрейк і Швейцер дуже сильно нагадували своїми формами дошки Ньюмана. У Дрейка і Швейцера опинилося гостріше чуття на майбутнє і що цей спорт обіцяє багатомільйонні прибутки, тому в 1968 році вони отримали патент на винахід парусної дошки і вітрила з гиком. Цей рік вважається ще однією офіційною точкою відліку в історії віндсерфінгу, а Джим Дрейк вважається ще одним батьком віндсерфінгу, проте, як ми бачимо вище, це не зовсім так.

Проте, права на виробництво парусних дощок і вітрил до них з 1968г. належали Джиму Дрейку і Хойлі Швейцеру. Як би там не було, Джим Дрейк був дуже талановита людина, Стендфордській університет, що закінчив, і диплом інженера, що отримав, в області аеронавтики свідчать про це однозначно. Він став одним із засновників фірми, яка працювала на користь Пентагону, беручи участь в розробках військових літаків і ракет. Давно вийшовши на пенсію, він до цих пір залишається консультантом Пентагону, проте понад усе, сфера його інтересів до цих пір зводиться до віндсерфінгу і роботи на фірмі Starboard, на якій народилася концепція останнього покоління гоночних дощок класу Формула.

Винайти конструкцію, звану парусна дошка мало. Необхідні були титанічні зусилля, щоб викликати масовий інтерес до нового винаходу серед людей. І такою людиною був компаньйон Джима Дрейка – Хойлі Швейцер. Він дав дихання віндсерфінгу, як виду спорту і трансформував його на масовий рівень. Він був перший, хто почав серійне виробництво дощок під назвою Windsurfer, а так само одним із засновників і головним промоутером змагань в цьому новому спорті, які почали проводитися в так званому класі One Design. Його ім’я разом з Джимом Дрейком внесене до списку Галереї Слави Віндсерфінгу PWA.
Напевно таким віндсерфінг (як дошка) і залишався б дуже довгий час: громіздким, незграбним, мало швидкісним, важким і тд., якби ідеєю цього спорту в 1969г. не перейнявся Майк Уолц ( учень Хойлі Швейцера). Почав брати участь в змаганнях з 1970 р., коли йому було 10 років. З 1970 по 1981 щорічно входив в трійку призерів всіх національних і міжнародних змагань по віндсерфінгу, що проводяться в класі One Design. З появою у віндсерфінгу інших дисциплін крім гонок (фристайл, слалом) Майк став першим володарем трьох кубків, перемігши суперників у всіх трьох дисциплінах на змаганнях на Окінаві. Але таких яскравих зірок у віндсерфінгу немало. Заслуга Майка, мабуть, в іншому. Саме йому ми зобов’язані появою маленької короткої дошки. Майк став першим, хто встановив вітрило на дошку для традиційного серфінгу в 1979 році і з тих пір світ віндсерфінгу змінився назавжди.

Сама концепція маленької, короткої дошки на якій, здавалося б, кататися неможливо, тому що вона тоне, в корені зруйнувала поняття, що дошка повинна бути завжди великою, плавучою, а отже важкою і повільною. Продемонструвавши в 1979 році, що на маленькій дошці можна не тільки кататися, але і дуже швидко, а так само стрибати і витворяти інші хитромудрі трюки, Майк Уолц зробив революцію у віндсерфінгу і саме йому ми зобов’язані відданістю, захопленістю, насиченістю адреналіном і іншими позитивними емоціями в цьому спорті.

З 1979 р., з появою маленької дошки, у віндсерфінгу починається справжній бум: різко росте кількість нових людей, що приходять у віндсерфінг, різко збільшується попит на спорядження, різко збільшується кількість фірм-виробників спорядження і з’являється нова дисципліна Wave (Вейв), найбільш видовищна, захоплююча, емоційна. Невипадково, що ім’я Майк Уолц заслужено входить в список Галереї Слави Віндсерфінгу PWA.

Ну, і остання знакова подія в світі віндсерфінгу, це поява на рубежі 21 століття нового класу дощок Formula (Формула), коротких 260-280см, широких 90-100см і легких 8-9кг, призначених для швидкісного катання при дуже слабких вітрах від 2.5м/с, до достатньо сильних 10-15м/с. Як мовилося вище, появою цього класу ми зобов’язані фірмі Starboard. Цей клас прийшов на зміну повільним, важким і застарілим дошкам класу One Design. З появою Формули займатися віндсерфінгом в слабкий вітер стало цікаво і дуже популярно як на любительському, так і на професійному рівні. Дисципліна Race (Гонка), що почала було сходити з сцени, отримала новий імпульс і ожила. В даний час вона, як і раніше, проводиться в рамках PWA за участю сильних спортсменів планети. Паралельно цьому Формула виділилася в абсолютно окремий клас з своєю окремою організацією і структурою FW Class organization, яка незалежно від PWA проводить свій чемпіонат світу, як результат щорічного ми маємо двох чемпіонів світу в гонках класу Формула. Як би там не було, це є ознакою дуже високої популярності у всьому світі даного типу дощок і стилю катання.

Вітрило це невід’ємна частина спорядження і складно навіть однозначно сказати, що важливіше, вітрило або дошка. За допомогою вітрила енергія вітру вдається в рух, і, наскільки ефективно відбувається це перетворення, настільки ефективно відбувається рух дошки. Якщо на найкращу дошку поставити дуже погане вітрило, то результат буде нікчемний. Теж саме відбудеться, якщо найкраще вітрило поставити на погану дошку. Тому невипадково, що розвиток вітрил у віндсерфінгу постійно йшов паралельно з дошками і зазнало сотень, а то і тисяч змін та інновацій.

Від простого шматка парусини, натягнутої на алюмінієву або дерев’яну щоглу, до тонкої, легкої, прозорої і дуже міцної високотехнологічної плівки, натягнутої на карбонову щоглу, порівнянну з вагою рибальської вудки, і що витримує неймовірні навантаження до 400-600кг.

Історія розвитку вітрил зазнала такий же довгий шлях, повний перемог, і заслуги однієї з таких людей, які присвятили себе створенню і вдосконаленню вітрил хотілося б відзначити. Ім’я цієї людини Баррі Спанієр. Він і дотепер заслужено вважається найбільшим дизайнером вітрил.

Сотні тисяч людей по всьому світу, як любителів, так і професіоналів віддають перевага вітрилам, розробленим цією людиною. Жодна дисципліна віндсерфінгу вже впродовж цілого ряду років не пройшла без перемоги спортсменів, виступаючих на вітрилах, створених Баррі. Сьогодні це мабуть, єдина людина в світі віндсерфінгу серед дизайнерів вітрил, що пройшла шлях від витоків до неперевершеного майстра наших днів. Звичайно ж, ім’я Баррі Спанієра внесене до Галереї Слави Віндсерфінгу PWA.

На цьому історія віндсерфінгу не закінчується. Історію цього спорту створювали не тільки винахідники, виробники і дизайнери, але і сотні видатних спортсменів, завдяки зусиллям яких цей спорт до цих пір розвивається бурхливими темпами і знаходить нових поклонників зокрема у нас . Перерахувати їх і їх досягнення неможливо. Це тема нескінченна. Однозначне одне. Завдяки цим іменам, досягненням та доланню труднощів у віндсерфінгу велике і цікаве майбутнє.

Історія віндсерфінгу від початку - до наших днівДжерело: http://sail.dp.ua/