Єдина Країна! Единая Страна!
закрити

Хто ми є

Пластовий курінь «Чорноморці»
«Чорноморці», як курінь старших пластунів був організований 1926 році. Патроном куреня є Святий Миколай чудотворець, покровитель всіх мореплавців.
Головною діяльністю «Чорноморців» в Україні є організація і проведення крайових, окружних й станичних таборів, вишколів та акцій. Більшість членів куреня є інструкторами з практичного мореплавства та водного мандрівництва.
Детальніше...
Пластовий курінь «Чорноморські хвилі»
16 Курінь УСП "Чорноморські хвилі".
41-ий курінь УПС "Чорноморські хвилі".
Детальніше...


Про нас

Чорноморці в інтернеті

Офіційна курінна сторінка Чорноморців
Перейти...

Дописи і звіти

Читати дописи і звіти з наших таборів і акцій
Перейти...

Додати новину

Учасники можуть додавати новини на сторінку
Перейти...

Про ПЛАСТ

Дізнатись більше про ПЛАСТ і скаутинг в Україні
Перейти...


Опитник

Оцініть нашу спільну сторінку

Найкраще з того, що було!
Кльово!
Непогано
Шось я ще не привик

Повідомлення

Останні коментарі

Від SMAUH в новині:
95 річниця підняття українського прапора на флоті
Від prosto Ljybcja в новині:
4.8.3. Вишкільний Курс Провідників Морського Пластування (ВКПМП).
Від Jack Sparrow в новині:
Куреню «Чорноморці» вручили морський кортик військово-морських сил ЗС України
Від prosto Ljybcja в новині:
5 березня 1950 р..
Від Emerytura в новині:
Свято Святого Миколая
Від adramelech в новині:
Куреню «Чорноморці» вручили морський кортик військово-морських сил ЗС України
Від SMAUH в новині:
Куреню «Чорноморці» вручили морський кортик військово-морських сил ЗС України
Від compo в новині:
ПРО100ЛІТО 2013: ніщо нам лихо, ні пригоди…
Від compo в новині:
Історія віндсерфінгу від початку - до наших днів
Від SMAUH в новині:
Їх звали Чорні Шлики
Від SMAUH в новині:
СКР-112. Як це було.
Від SMAUH в новині:
Зустріч Чорноморських Хвиль з членкинею куреня з діаспори.

Хто онлайн

Зараз на сторінці:
Користувачів: 0
Відсутні.
Роботів: 0
Відсутні.
Гостей: 29
Всього: 29

Недавно тут були:
adramelech alekhan
cousin Hubert D3BIHKA
Emerytura Handalf
heilga Jack Sparrow
kosu4ka KriLaN
Lana Wayne Lunatka
molfar os
prosto Ljybcja respect
Russel4 SMAUH
TT Wind


"Sea Shanty" - Морські пісні - Шанти 

Друк

Морські пісні відомі у цілому світі під назвою „шанти”, „шантіс” (від фр. слова „chanter” – співати, „chanson” – пісня, англ. варіант написання – „shanty”), дуже популярні серед моряків і простих людей, яким подобається море, човен, вітрило і хороша компанія друзів. Набувають поширення з 15ст., коли морські подорожі перетворились з одно-двох тижневих переходів між портами у багатомісячні походи з подекуди невідомою точкою прибуття. Найбільш відомі пісні датуються 19-тим, рідше 18-тим століттям.

Пісня на човні допомагала підтримувати потрібний ритм, коли моряки веслували або піднімали якір, тоді коли було потрібно прикласти силу в потрібний момент (наприклад, при піднятті вітрила) використовувались короткі одно-двокуплетні пісні-вигуки. На військових човнах пісні піднімали бойовий дух перед битвою. Після важкої роботи, якої ніколи не бракувало, довгими вечорами моряки розважали себе не тільки граючи в карти чи в кості, але й оспівуючи своїх коханих, свої витівки у різних портах, також вихваляли правителів і свою країну.

Більшість пісень будується за принципом „заклик-відповідь”, коли один голос (shantyman, шантіман) співає куплет, а решта голосів- приспів. Традиційно такі пісні співалися а-капелло (без музичних інструментів).

Дуже умовно морські пісні можна поділити на декілька категорій. В залежності від роботи, яка виконується, потрібно підтримувати той чи інший ритм, тому одні пісні співалися під час піднімання якоря (повільний розміренний ритм), інші – при „набиванні” (натягуванні) шкотів (линви, якими керується положення вітрила).

Різновиди шант
Long-haul shanties: лонг-хол (англ. – „довготягнучі”, також „halyard”, „long-drag”) – співалися коли робота тривала довший час. Звичайно було два „натяги” на кожен куплет. Це такі пісні як „Blow the man down”, „Hanging Johnny”.


Short-haul shanties: шорт-хол (англ. – „короткотянучі”, також “sheet”, “short-drag”) – коли треба було здійснити короткий але сильний імпульс, Наприклад: „Haul on the bowline”.


Capstan Shanties: – на великих човнах для підняття якоря використовувався величезний вертикалний блок (англ. „capstan”, фр. „cabestan”), на який накручувалась якірна линва чи ланцюг. Під час цього потрібно було докладати постійне зусилля але без ривків, тому пісні переважно більш „гладкі”, Наприклад: „Santiano”, „John Brown’s body”, „Drunken sailor”.


Pumping Shanties: „помпові” шанти – використовувались при відкачуванні води з трюмів (внутрішніх приміщень корабля). Корабельна помпа була для двох людей, і при відкачуванні води ритм був швидший аніж при інших роботах. Наприклад: „Barnacle Bill the sailor”, „Strike the bell”.


Характерною особливістю цих пісень були приспіви у формі вигуків „хуррей-хоп”, „вей-гей-гоп”, „вей-вей-вей”, „іссе-о” ( вигук „ооо-ісс!” („oooh-hisse!”) використовувася французськими моряками при піднятті вітрил). При цьому зусилля прикладалося на останній вигук. Приклад („Boney”, short-haul):

Шантіман: Boney was a warrior, (Боні був вояком)

Всі: Way, hey, ya! (вей-гей-йа!) – на „йа” здійснюється натяг

Шантіман: A warrior and a terrier, (Він був вояком і солдатом)

Всі: Jean-Francois! (Жан-Франсуа!) – на „суа” здійснюється натяг

Шанти різноманітні і за своєю тематикою. Моряки завжди мали славу людей, для яких життєві насолоди були чи не найголовнішими, і тому багато пісень сповнені алкогольною та любовною романтикою. Навіть на королівських військових човнах була дозволена пісня „Drunken sailor”. У таких піснях як „All for me grog”, „Haul away” розповідається про безтурботне життя юнака, який покинув рідні краї заради пригод.

Коли човен вирушав у мандри тоді переважно співалися пісні про радість пригод і нові землі, коли ж човен повертався додому, тоді пісні були про довгожданні зустрічі з сім’єю і друзями, яких давно не бачили. „Leave her, Johnny, leave her” –цю пісню моряки співали вже тоді, коли човен закінчував плавання, і моряки сходили на берег. В англійській мовній традиції човен завжди був жіночого роду (всі інші предмети в англійській мові – середнього роду, „it”), тому коли у піснях вживаються слова „вона”, „її”, то мається на увазі власне човен. Також деколи у піснях можна почути вислів „капітанська дочка”. Насправді ж так на човнах називали нагайку. І тоді різні фрази у піснях про взаємовідносини моряків і „капітанської дочки” набувають зовсім іншого змісту.

Історично морські пісні співали переважно на морі. Сьогодні вони набули популярності і їх виконують люди, які не є моряками.

Зразки
Roll the Old Chariot Along

від Бібліотеки Конгресу' Robert Winslow Gordon; записано в штаті Каліфорнія на початку 1920-х. Нажаль ідентичність співака втратилась з історією, але вважається, що він був ветераном мореплавства. Завдяки імпровізаційній природі морських шант і народної музики загалом, ця пісня існує на багатьх мовах і навіть з різним змістом.


Haul Away Joe

Мелодія для перший двох куплетів пісні Haul Away Joe


A chantar m'er

Музика для пісні trobairitz


Прослухати запис — "High Barbaree," у виконанні Bounding Main. Цей зміст морської пісні більш пристосований до сучасного стилю. Додано звукові спецефекти для кращого передання битви з Піратами

"South Australia" у виконанні рибалок з порту Isaac.



Пісня Drunken Sailor у виконанні RAPALJE



Серед розмаїття українських пісень також можна знайти декілька прикладів морської пісні, адже українці здійснювали успішні морські походи вже починаючи з княжої доби (походи князя Святослава на Візантію). Під час козаччини козаки, вже маючи досвід предків, були настільки вправними морякми, що наважувались нападати на морі на турецькі галери (які розмірами значно переважали козацькі чайки); також звичною практикою були напади на прибережні турецькі міста. І хоча ці походи були короткими і не привели до виникнення морських пісень у класичному розумінні цього слова, все ж зустрічаються пісні у яких описується побут і доля моряків.



Підготував: Тарас Тимчишин, ПОЛЬ
Корекція і доповнення: Назар Піх
  2 листопада 2007,  molfar
 (голосів: 3)
  Переглядів: 7144
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сторінку як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись, чи ввійти на сторінку під своїм ім`ям.
#1 написав:  molfar
 


 Адміністрація
вирішив трохи доповнити Тарасову гутірку

   
#2 написав:  Emerytura
 


 ЧМ
Нарешті тема зрушила з місця! В цілім світі відбуваються концерти, фестивалі і свята морської пісні, в тавернах ці мелодії линуть цілодобово! А у нас ніц. Ба більше - спитай першого ліпшого: "що таке шанта?" і відповіді не почуєш...

   
#3 написав:  Jack Sparrow
 


 Адміністрація
Е... Всі знають, шо шанти - то такі собі морські колядки на що день wink
І сд на Мазурах заюзане приїхало, бо слухалось feel

   
#4 написав:  Emerytura
 


 ЧМ
http://www.youtube.com/watch?v=nzcv5TJkJBA
п'ятнайцять хлопів на скриню мерця і фляшку рому - оригінальна версія. А там є ше пару незлих варіантів!

   
#5 написав:  Ljana
 


 ЧХ
http://www.youtube.com/watch?v=hdiFYCUP9oU&feature=related

   
#6 написав:  Emerytura
 


 ЧМ
Файна сторінка Венгожева, а в ній троха шантів: http://www.luzuj.com/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=285

   

Інформація


"Гості" не можуть коментувати дану новину.

Нові повідомлення на форумі

Останнє повідомлення 14 липня 2014 14:55 adramelech
Останнє повідомлення 14 травня 2014 10:28 Jack Sparrow
Останнє повідомлення 24 березня 2014 14:03 Marichka
Останнє повідомлення 17 лютого 2014 05:54 Lana Wayne
Останнє повідомлення 16 січня 2014 11:23 Lana Wayne
Останнє повідомлення 2 січня 2014 04:21 one gog
Останнє повідомлення 5 листопада 2013 14:22 Jack Sparrow
Останнє повідомлення 17 червня 2013 20:27 Emerytura
Останнє повідомлення 6 червня 2013 04:26 martyshko
Останнє повідомлення 1 червня 2013 11:54 heilga

Хмарка міток

Потрібний для переглядуFlash Player 9 або вище.

Показати всі мітки