Єдина Країна! Единая Страна!
закрити

Хто ми є

Пластовий курінь «Чорноморці»
«Чорноморці», як курінь старших пластунів був організований 1926 році. Патроном куреня є Святий Миколай чудотворець, покровитель всіх мореплавців.
Головною діяльністю «Чорноморців» в Україні є організація і проведення крайових, окружних й станичних таборів, вишколів та акцій. Більшість членів куреня є інструкторами з практичного мореплавства та водного мандрівництва.
Детальніше...
Пластовий курінь «Чорноморські хвилі»
16 Курінь УСП "Чорноморські хвилі".
41-ий курінь УПС "Чорноморські хвилі".
Детальніше...


Про нас

Чорноморці в інтернеті

Офіційна курінна сторінка Чорноморців
Перейти...

Дописи і звіти

Читати дописи і звіти з наших таборів і акцій
Перейти...

Додати новину

Учасники можуть додавати новини на сторінку
Перейти...

Про ПЛАСТ

Дізнатись більше про ПЛАСТ і скаутинг в Україні
Перейти...


Опитник

Ваш улюблений засіб пересування

Катамаран
Байдарка
Каяк
Віндсерф
Яхта
Ласти+Маска

Повідомлення

Останні коментарі

Від SMAUH в новині:
95 річниця підняття українського прапора на флоті
Від prosto Ljybcja в новині:
4.8.3. Вишкільний Курс Провідників Морського Пластування (ВКПМП).
Від Jack Sparrow в новині:
Куреню «Чорноморці» вручили морський кортик військово-морських сил ЗС України
Від prosto Ljybcja в новині:
5 березня 1950 р..
Від Emerytura в новині:
Свято Святого Миколая
Від adramelech в новині:
Куреню «Чорноморці» вручили морський кортик військово-морських сил ЗС України
Від SMAUH в новині:
Куреню «Чорноморці» вручили морський кортик військово-морських сил ЗС України
Від compo в новині:
ПРО100ЛІТО 2013: ніщо нам лихо, ні пригоди…
Від compo в новині:
Історія віндсерфінгу від початку - до наших днів
Від SMAUH в новині:
Їх звали Чорні Шлики
Від SMAUH в новині:
СКР-112. Як це було.
Від SMAUH в новині:
Зустріч Чорноморських Хвиль з членкинею куреня з діаспори.

Хто онлайн

Зараз на сторінці:
Користувачів: 0
Відсутні.
Роботів: 0
Відсутні.
Гостей: 5
Всього: 5

Недавно тут були:
adramelech alekhan
cousin Hubert D3BIHKA
Emerytura Handalf
heilga Jack Sparrow
kosu4ka KriLaN
Lana Wayne Lunatka
molfar os
prosto Ljybcja respect
Russel4 SMAUH
TT Wind


Скарби Чорного моря 

Друк

Скарби Чорного моря


Головним дослідником підводних глибин морів України є Сергій Воронов – Голова Департаменту підводної археології України, який проводить основні підводні розкопки на території нашої держави.

-Як Ви долучилися до моря?
Я дуже давно займаюсь підводною археологією. У мене дві освіти – морська й історична. Спочатку був моряком, а потім зрозумів, що мені просто працювати на морському транспорті нудно, потрібна якась родзинка. І тут збагнув, що відкриття в наш час можна робити лише у підводній археології, сухопутна ж уже розграбована уся. А-от підводну грабують, але не так інтенсивно і це почалося зовсім недавно. Більше того, ми вже випереджаємо «чорних» (так археологи називають грабіжників, які нелегально пробираються на розкопки, і не лише розграбовують, а й нищать унікальні історичні знахідки, які могли б зробити великий внесок у розвиток науки). Моєму Департаменту 4 роки, морському музею півроку – вони створені для захисту підводних «скарбів» України. До того в нашій країні не було навіть центру підводної археології, такого відділу в інституті. Така ситуація не лише у нас, хоча у всьому світі це по-різному. Наприклад, Росію ми випереджаємо, оскільки у них сила силенна морів, готових для експертизи, але немає державної структури, котра б цим займалася. От Департамент підводної спадщини України у нас уже є. Ми плануємо відкрити морський музей і в Києві (у Севастополі уже є).

-Чому Ви стали саме моряком, а не футболістом або економістом?
Та Ви що? Так, мама була б рада, якби я читав книги з бухгалтерії. Але ні, Жуль Верн, Дюма, Фенімор Купер – ось книги, котрі я любив читати і став моряком. До речі, книга, яку Ви бачите (пан Воронов показує стару, потерту книгу) – це особиста Біблія останнього командуючого Чорноморським флотом, який у 20-том році вивів Чорноморську ескадру. Її передали в наш музей, коли її власник помер. Є книги, які ми піднімаємо з-під води. Наприклад, нещодавно ми підняли вахтовий журнал з глибини 36 метрів, він пролежав 90 років з часів Першої Світової Війни. У ньому записи й листи командира корабля.
"4 мільйона жителів Києва праву руку віддали б, щоб бути на моєму місці, подорожувати по морях, знахідки, відкриття. Кожного місяця експедиції – за кордоном, на великій глибині."
С.Воронов


-Хто спонсорує експедиції?
Ось я протягом року бігаю, шукаю. Держава не спонсорує польові експедиції вже років 12. І кожен начальник експедиції викручується сам, як може. Я примудряюся із 20-ти запланованих експедицій провести 15. Находжу гроші, зацікавлюю людей, інвесторів, меценатів, журналістів.

-Кожен може взяти участь в експедиції?
Ні, у нас дозована участь. Ми ж на кораблях працюємо. Це залежить від кількості місць у каютах, кількості необхідних спеціалістів. Тобто мені потрібні 6 археологів, 2 консерватори, 1 датувальник. Наприклад, консерватор – дуже відповідальна посада. Є визначені хімічні розчини, які фіксують об’єкти. Ми піднімаємо з води артефакти, а кисень їх знищує (метали, дерево), том доводиться консервувати. А методик ніяких немає. Зараз тільки затверджуємо методику з консервації, якої раніше ніколи не було. У цьому відношенні ми в чорноморсько-азовському басейні лідируємо. Я маю на увазі в порівнянні з румунами, болгарами, грузинами – всіма, хто виходить у Чорне й Азовське моря. У них це в повному занепаді. А солоне Чорне море відрізняється від Середземного моря, Атлантичного океану. Формули, що їх використовують італійці й іспанці, - зовсім для нас не придатні. Тому нам доводиться не використовувати чуже, а розробляти своє.

Скарби Чорного моря

Підводні роботи на затонулому кораблі


-Як реєструються знахідки?
Є вахтовий журнал, в якому ведуться усі записи по експедиції. Наприклад, записується «на вахті Іванова підводний телекерований апарат наткнувся на візантійський корабель Х століття нашої ери, знайдено 200 амфор».

-Що відбувається зі знахідками, які інша держава вважає своїм культурним надбанням?
Існує міжнародне морське право. Якщо корабель затонув і впродовж року країна-власниця не підняла його, то він стає власністю тієї держави, в чиїх водах він знаходиться.

-Як держава підтримує експедиції?
На українсько-американську експедицію був запрошений президент України. Оскільки він саме відпочивав на Форосі, він зміг прибути на борт. Я вдячний йому за те, що він підтримав ідею створення морського музею. Без його підтримки це було б неможливо. Я два роки шукав можливості, обійшов безліч державних організацій. Усі переймалися надзвичайним інтересом, але ніхто конкретно так і не допоміг. А ось Віктор Андрійович спочатку подзвонив на мобільний телефон, сказав, «цей музей дійсно потрібний, я дам підтримку».

Скарби Чорного моря

Ющенки в експедиції


І далі насправді видав ряд іменних доручень, відповідних документів і розпоряджень, були задіяні спеціалісти, міністр відповідного профілю. З нашими економічними й політичними проблемами зараз не до музеїв, але незважаючи на це, зворушення є і до кінця літа ми плануємо вже відкрити перші експозиції. Тепер для музею надане окреме приміщення. Зараз ми готуємо на першому поверсі Київської фортеці експозицію експонатів, займаємось їх консервацією і реставрацією. Це артефакти, які я нещодавно привіз із Керчі. На Чорному морі ми підняли монети, ремені, татарські, турецькі й генуезькі жіночі прикраси, стремена 17-19 сторіч. Одна із знахідок – справжній турецький чайник VII сторіччя, що зберігся в чудовому стані. Ці артефакти можна буде побачити вже цієї осені.

-Ви знімаєте фільми, як Одіссея Кусто?
Ми для журналістів створюємо всі умови, але далі хороших новин не доходить. Кожен рік 2-3 знімальні групи активно збираються зняти фільм, але на якомусь етапі зупиняються. Основна причина – нестача грошей.

-Які унікальні знахідки знайшли у Чорному морі, яких ніде в світі більше немає?
Чорне море – виключне, хоча б тому що у нас такий пласт історії, який не може народитися у жодному іншому морі. До того ж тут надзвичайно висока насиченість пам’ятками. На території нашого моря від античності до Другої Світової тонули кораблі. Цим може пишатися й Середземне море, але в Середземному морі немає шару сірководню, котрий являється консерватором і зберігає усі затонулі об’єкти. Ніхто ніде не піднімав цілим візантійський корабель. Ми у вересні плануємо експедицію з підйому цього корабля. Він невеликий, 12 метрів довжиною, з нього ми вже підняли багато амфор. Ми орендуємо у американців підводний робот, будемо розкопувати кожну амфору окремо. Це поза територіальними водами напроти Херсонеса. Також лише за одну експедицію, яка тривала один місяць, ми знайшли 449 затонулих кораблів. Цього ні з чим порівняти не можна. Наприклад, в Італії знайдуть один затонулий корабель і крику на весь світ! А ми стільки пам’яток знайшли за місяць. Кожен вахтовий під час своєї вахти «приречений» на відкриття, яке – хай би відбулося в Америці, - уже дали б Нобелівську премію. А тут уже до цього звикли: написали в газеті «ну, знайшли 449 кораблів»… Я чому так сміливо порівнюю – тому що ми тісно співпрацюємо з подібними організаціями в інших країнах.

Скарби Чорного моря

Античні амфори, знайдені на дні


На днях я літав до Франції на конференцію ЮНЕСКО, на якій вирішили зібрати підводних археологів усіх держав і визначити міжнародну концепцію з охорони підводної спадщини, так як у кожній країні свої закони і вони часто суперечать один одному. Я представляв Україну. За міжнародною Конвенцією з підводної спадщини, культурним надбанням вважаються усі затонулі об’єкти, старші 100 років. Але я підняв питання про те, щоб розширити ці рамки і включити період до Другої Світової Війни, щоб затонулі об’єкти до 1944 теж підлягали особливій охороні, так як це є у нас в Азовському басейні. І президент відповідного напрямку в ЮНЕСКО підтримав мою ідею і вже готує новий закон. Ще одна пропозиція, котру я вніс, - щоб кораблі, на яких загинуло більше ста чоловік, набували статусу міжнародних морських меморіалів під охороною, або ж місць загибелі великої кількості людей. Щоб ці місця виводилися із господарської діяльності, охоронялися, і щоб туди не допускалися сторонні, ні по металолом, ні по будь-що інше. Тільки в наших морях 15 братських могил часів Другої Світової Війни, на яких загинуло від декількох тисяч до 7 тисяч людей. Це поранені бійці, яких вивозили з Севастополя. Для порівняння, на Титаніку загинуло 1513 людей.

Найдавніша знахідка – періоду палеонтології: ми знайшли скаменілі кістки гіпаріона ехілатеї – стародавній дикий носоріг, вік якого від 7 до 20 млн. років. Ці останки зараз знаходяться у фондах-сховищах Інституту археології. Ми шукаємо приміщення, де можна було б його виставляти. Наприклад, ми підняли з дна літак. Спочатку планували його виставляти, а потім почали шукати приміщення, і виявилося, що жоден музей не може прийняти такий крупногабаритний експонат. Друга проблема: ніхто не може його законсервувати - авіаційний пасок, який входить до складу літака, за 24 години починає розсипатися. Тобто потрібні гроші й час (близько 3-х місяців), щоб обробити його хімікатами. Нашому музею американці подарували лабораторію з консервації й реставрації, яка дозволяє нам обробляти ті об’єкти, які ми піднімаємо, і виставляти їх у музеях.

Скарби Чорного моря

Дзвін британського корабля Кримської війни Agnes Blaikie


-Чи є в Україні музей під водою?
Ми лишень почали його створювати. Підняли на мисі Тарханкут штурмовик ІЛ-2 з залишками пілота і захоронили його залишки прямо у Чорноморську на центральній площі, а літак перезатопили на Балаклавській бухті. Ми вибрали квадрат піщаного красивого дна на глибині 22 метри, де найбільше туристів, і плануємо проводити там підводні екскурсії. Недалеко від цього літака на глибині 86 метрів стоїть трищогловий парусник Agnes Blaikie - єдиний корабель Кримської війни, що зберігся в чудовому стані. Ще далі стоїть пасажирський теплохід «Ленін». Це глибини достатньо великі, тому для туристичних маршрутів ми готуємо чотиримісний підводний апарат, розрахований на такі глибини.

-Ви вважаєте, що всі археологічні знахідки треба піднімати?
Море – це агресивне середовище. В будь-якому випадку, навіть у сірководневому шарі, об’єкти з часом зникають, псуються. До того ж, це сліди культури. А археологія намагається розширити знання, і якщо не підняти знахідку на поверхню і не вивчити її в лабораторії, то які висновки ми зможемо зробити, що дізнаємось нового?

-Як люди дізнаються про Ваші знахідки?
Це широкі публікації. Недавно книгу видали «Енциклопедія морських катастроф України». У Севастополі буде відділення туризму, яке планово буде займатися прийомом туристів.

Матеріал: http://h.ua/story/212617/
Фото: Департамент підводної археології України
  9 червня 2011,  kvito4ka
 (голосів: 0)
  Переглядів: 5760
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сторінку як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись, чи ввійти на сторінку під своїм ім`ям.
#1 написав:  iwka
 


 ЧХ
От нам би такий дзвін на КМТ))) І легенду відповідну)

   
#2 написав:  one gog
 


 ЧМ
є і ринда і легенда!!!
і це правда. тільки знають про це старші покоління.
тре юного журналіста ентузіаста щоби це описав.

   
#3 написав:  Anneska
 


 Пластуни
Зголошуюсь бути юним журналістом ентузіастом :)

   

Інформація


"Гості" не можуть коментувати дану новину.

Нові повідомлення на форумі

Останнє повідомлення 14 липня 2014 14:55 adramelech
Останнє повідомлення 14 травня 2014 10:28 Jack Sparrow
Останнє повідомлення 24 березня 2014 14:03 Marichka
Останнє повідомлення 17 лютого 2014 05:54 Lana Wayne
Останнє повідомлення 16 січня 2014 11:23 Lana Wayne
Останнє повідомлення 2 січня 2014 04:21 one gog
Останнє повідомлення 5 листопада 2013 14:22 Jack Sparrow
Останнє повідомлення 17 червня 2013 20:27 Emerytura
Останнє повідомлення 6 червня 2013 04:26 martyshko
Останнє повідомлення 1 червня 2013 11:54 heilga

Хмарка міток

Потрібний для переглядуFlash Player 9 або вище.

Показати всі мітки